czwartek, 25 kwietnia 2024

Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Informacja w sprawie budowy ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż DK55

Drodzy Mieszkańcy Gminy Grudziądz,

W zawiązku z licznymi pytaniami dotyczącymi budowy ścieżek pieszo-rowerowych wzdłuż drogi krajowej nr 55 przebiegających przez teren Gminy Grudziądz, jako Wójt Gminy czuję się w obowiązku poinformować Państwa o obecnym stanie zaawansowania inwestycji. Zarządcą drogi krajowej nr 55 jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Bydgoszczy. To właśnie ta instytucja odpowiedzialna jest za przeprowadzenie całego procesu inwestycyjnego wiązanego z niniejszą budową.

Gmina Grudziądz, sołtysi, a także mieszkańcy gminy pierwsze pisma dotyczące potrzeby budowy ścieżek pieszo-rowerowych wysyłali do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad już kilkanaście lat temu.

Nasze zaangażowanie w sprawę nie słabło, a co więcej, z roku na rok przynosiło lepsze rezultaty. Wiele godzin spotkań oraz rozmów w bydgoskim, a także warszawskim oddziale GDDKiA zaowocowało decyzją o zabezpieczeniu środków finansowych na wykonanie dokumentacji projektowej na budowę dwóch odcinków ścieżki, po stronie południowej gminy tj. od Grudziądza do Góry Klęczkowskiej oraz po stronie północnej od Grudziądza do Mokrego (skrzyżowanie na Wielki Wełcz i Białochowo).

W marcu 2017 roku, dopiero po czwartym postępowaniu przetargowym udało się wyłonić wykonawcę – biuro projektowe, które sporządzi dokumentację techniczną na obydwa odcinki ścieżki za kwotę: 463.710,00 zł. Gmina Grudziądz po opracowaniu koncepcji w 2017 r. organizowała na swoim terenie spotkania informacyjne
z mieszkańcami. na spotkaniach tych każdy zainteresowany mógł się zapoznać
z przebiegiem ścieżek oraz wnieść ewentualne uwagi co do ich przebiegu lub lokalizacji.

W lipcu bieżącego roku została wydana decyzja ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) na jedną z dwóch ścieżek tj. od Grudziądza do Góry Klęczkowskiej w miejscowości Ruda. W sprawie drugiego odcinka ścieżki do miejscowości Mokre toczy się obecnie procedura administracyjna. Liczę, że decyzja w tej sprawie zostanie wydana niebawem - w październiku.

GDDKiA w Bydgoszczy cały czas zapewnia, iż po zakończeniu procedur administracyjnych na obydwa odcinki ścieżek, niezwłocznie ogłosi przetarg na ich budowę. Jako Wójt Gminy gwarantuję Państwu, iż dokładamy wszelkich starań, by doprowadzić sprawę do pomyślnego zakończenia, gdyż bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców jest wartością nadrzędną i nie zostają nam obojętne. Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie w sprawę przyniesie niebawem wymierne skutki.

O wszystkich postępach dotyczących budowy ścieżek Gmina Grudziądz będzie Państwa informować na bieżąco.

Data dodania 11.10.2019