czwartek, 28 marca 2024

Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Wystawa "Ludowy gotyk" z Danutą Styperek

Zapraszamy mieszkańców Gminy Grudziądz na wystawę pn. Ludowy gotyk - Średniowieczne fascynacje Danuty Styperek i Piotra Wolińskiego. Wystawa prezentowana będzie w salach Muzeum przy ul. Spichrzowej 17 w Grudziądzu. Wernisaż zaplanowano na piątek, 11 października 2019 r., godz. 18.00.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace artystów nieprofesjonalnych, odwołujących się do tradycji sztuki ludowej, której są niewątpliwie współczesnymi kontynuatorami. Danuta Styperek i Piotr Woliński są od lat członkami Stowarzyszenia Twórców Ludowych, które za swój cel i misję stawia ochronę i rozwój twórczości artystów-amatorów zakorzenionych w estetyce dawnej plastyki chłopskiej. Elementem łączącym twórczość obojga artystów jest fascynacja sztuką gotycką, której dali wyraz w autorski sposób. Różnymi drogami dochodzili oni do odkrycia sztuki średniowiecza, jako impulsu dla ich wyobraźni i realizacji plastycznych.

Średniowieczne fascynacje, gotycka forma i ikonografia oraz intuicyjny charakter twórczości stanowią fenomen, dzięki któremu możemy przyjrzeć się mieszkańcom nieba objawionym w szczerej i żarliwej opowieści ludowego gotyku.

Danuta Styperek - utalentowana malarka obrazów na szkle z podgrudziądzkiej Rudy, rozpoczynała swoją przygodę ze sztuką ludową od malarstwa odwołującego się w sposób bezpośredni do zabytków odnalezionych na terenie Kaszub – posiadających własną tradycję ludowej witrochromii. Prowadząc twórczy dialog z motywami i formami tej gałęzi sztuki, podjęła także wątek regionalny malując własne parafrazy kwater z Poliptyku Grudziądzkiego, znajdującego się w średniowieczu w kaplicy krzyżackiego zamku w Grudziądzu. Artystkę urzekła bogata kolorystyka, a także stanowiąca nie lada wyzwanie kompozycja i złożona ikonografia gotyckiego dzieła. Próba zmierzenia się z artystycznym fenomenem Poliptyku Grudziądzkiego jest pierwszą, jeśli nie jedyną do tej pory realizacją w nurcie plastyki nieprofesjonalnej. Świadczy o głębokiej fascynacji sztuką średniowiecza, którą prezentujemy w zadziwiającej bliskości miejsca pierwotnego funkcjonowania gotyckiego arcydzieła.

Źródło: http://muzeum.grudziadz.pl

Data dodania 07.10.2019