czwartek, 28 marca 2024

Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

80. rocznica ofiar zbrodni pomorskiej

2 października w Toruniu Przewodnicząca Rady Gminy Grudziądz Hanna Kołodziej wraz z radnymi i Wójtem Gminy Grudziądz Andrzejem Rodziewiczem wzięli udział w uroczystości patriotycznej 80. rocznicy ofiar zbrodni pomorskiej.

Tegorocznym obchodom towarzyszy promocja książki poświęconej bohaterowi tamtych strasznych czasów, polskiemu psychiatrze Józefowi Bednarzowi, dyrektorowi szpitala psychiatrycznego w Świeciu, który poszedł na śmierć z pacjentami tej lecznicy. Po napaści na Polskę Niemcy, w sposób zaplanowany i systematyczny, mordowali chorych psychicznie i osoby niepełnosprawne intelektualnie. Autorem książki „Kapitan ostatni opuszcza swój statek … Józef Władysław Bednarz (1879-1939)”, wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej, jest Mateusz Kubicki. Wystawioną podczas uroczystości w Parku Pamięci inscenizację, nawiązującą do pracy doktora Bednarza w szpitalu psychiatrycznym Świeciu, przygotowali harcerze ze szczepu bydgoskich drużyn harcerskich Zielona Siódemka przy wsparciu Fundacji Fantazmat.

fot. Szymon Zdziebło

Data dodania 03.10.2019