piątek, 29 marca 2024

Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Podsumowanie VI pleneru rzeźbiarskiego "U Styperków"

W dniach 10-16 czerwca 2018 r. na terenie sołectwa Ruda odbył się VI Plener Rzeźbiarski „U Styperków”. Tematem przewodnim tegorocznego pleneru były kapliczki. Powstały cztery kapliczki tj. Św. Franciszka, Św. Jana Nepomucena, Madonny, Św. Floriana oraz rzeźba marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po raz drugi organizatorem pleneru było Stowarzyszenie Razem SMR,  które otrzymało dotację na realizację zadania publicznego w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w Gminie Grudziądz w 2018 r.

Jak co roku plener cieszył się dużym zainteresowaniem lokalnych mediów oraz zwiedzających z terenu Gminy Grudziądz, Grudziądza i okolic. Tradycyjnie podczas ostatniego dnia pleneru dokonano uroczystego podsumowania oraz prezentacji prac rzeźbiarzy. Była to również doskonała okazja do rozmowy z zaproszonymi twórcami ludowymi. Podczas podsumowania odbył się również wernisaż prac malarskich brata Waldemara Styperek.

Jednak co najważniejsze, plener jest organizowany, aby uczcić pamięć i twórczość zmarłego Waldemara Styperka. Rok rocznie tydzień z rzeźbą rozpoczną się od wizyty rzeźbiarzy na cmentarzu, aby podyskutować i spędzić trochę czasu z „Waldkiem”, żeby pomógł i czuwał nad plenerem - mówi Danuta Styperek.

Plener z roku na rok przyciąga wielu sympatyków twórczości ludowej z Gminy Grudziądz, Grudziądza i okolic. Zaangażowanych  Podsumowanie wydarzenia zgromadziło około 300 gości. Powstałe rzeźby przez najbliższy miesiąc będzie można oglądać w miejscu organizacji pleneru.

Data dodania 19.06.2018