piątek, 29 marca 2024

Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce z akcentem Gminy Grudziądz

10 maja w Wielkiej Nieszawce odbyło się uroczyste otwarcie Olenderskiego Parku Etnograficznego.

Utworzony park przedstawia szczegółową rekonstrukcję wsi menonickiej. Podczas uroczystości Gminę Grudziądz reprezentowali: Przewodnicząca Rady Gminy Hanna Kołodziej, Radna Elżbieta Adamowska, Radny Piotr Parteka, Dyrektor SP Sosnówka, Sołtys Szynycha oraz wieloletni Dyrektor SP Dusocin Elżbieta Miłkowska.

W skał skansenu wchodzą: drewniano-murowana chata z Gutowa w gminie Zławieś Wielka, kolejnym będąca wysokiej klasy zabytkiem zagroda olędrów z Niedźwiedzia w powiecie świeckim. Imponująco prezentuje się zagroda z Kaniczek w Pomorskiem (rok budowy 1757), z charakterystycznymi podcieniami, piękną proporcją spadzistego dachu i malowanymi okiennicami. Jako jedne z ostatnich zmontowano spichlerz z Wielkiego Zajączkowa (pow. świecki) i stodołę z Wielkiego Wełcza (pow. grudziądzki). Z dbałością o szczegóły odtworzono wnętrza. Są tu też pola i sady, a w sąsiedztwie uporządkowany cmentarz, który był wykorzystywany jeszcze w 1945 roku. (źródło: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/32501-menonici-w-wielkiej-nieszawce-zapraszamy-na-wielkie-otwarcie).
Całkowity koszt inwestycji to ponad 6,2 mln złotych, która w 97% została sfinansowana przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Data dodania 14.05.2018