sobota, 20 kwietnia 2024

Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Relacja z konferencji „Przedsiębiorca w Gminie Grudziądz: Jak mądrze i bezpiecznie prowadzić biznes?”

W czwartek 26 października br. w Hotelu Marusza odbyła się lokalna konferencja pn. „Przedsiębiorca w Gminie Grudziądz: Jak mądrze i bezpiecznie prowadzić biznes?”. Gospodarzem konferencji był Wójt Gminy Grudziądz –  Andrzej Rodziewicz, który zorganizował spotkanie we współpracy z naszymi partnerami, tj. ekspertami z Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. we Wrocławiu oraz Panem Piotrem Ponikowskim – dyrektorem zarządzającym hotelu „Marusza”. Konferencja zorganizowana została w ramach inicjatywy „Samorząd na plus”, do której Gmina Grudziądz przystąpiła w listopadzie 2016 r. W ramach tej inicjatywy Wójt Gminy Grudziądz pragnie wdrażać najlepsze praktyki w gospodarowaniu finansami oraz promować rzetelność płatniczą i bezpieczeństwo w zarządzaniu finansami. To wszystko przekłada się na dbałość o bezpieczeństwo finansów i rozwój całego regionu. Sama inicjatywa objęta jest honorowym patronatem Krajowego Rejestru Długów.

Konferencja przedsiębiorców z terenu Gminy Grudziądz była doskonałą okazją do zainicjowania dialogu pomiędzy samorządem, a przedsiębiorcami. Kontakt ze środowiskiem gospodarczym jest bardzo ważny, gdyż to właśnie lokalni przedsiębiorcy są motorem napędowym rozwoju regionalnego. Konferencja jest również okazją do wzajemnej dyskusji, poznania problemów i sytuacji, z jakimi na co dzień spotykają się przedsiębiorcy. Ta wiedza pozwala z kolei na większe zrozumienie i wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców.

Tematem przewodnim konferencji było bezpieczeństwo finansowe w ujęciu finansów przedsiębiorstw.

Dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszyło się wystąpienie Pana Macieja Kałużniaka – eksperta ds. bezpieczeństwa finansowego z Krajowego Rejestru Długów, który opowiadał m.in. o tym, jak unikać niebezpiecznych sytuacji z punktu widzenia zarządzania przedsiębiorstwem, jak zapobiegać utracie firmowych pieniędzy, co zrobić aby zwiększać dochody i zmniejszać koszty, jak utrzymać płynność finansową firmy, a przede wszystkim jak rozmawiać z dłużnikami i skutecznie odzyskiwać swoje pieniądze.

Do udziału w konferencji Wójt Gminy Grudziądz zaprosił także przedstawicieli Urzędu Skarbowego w Grudziądzu, Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Grudziądzu, Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu oraz Zakładu Karnego Nr 1 i Nr 2 w Grudziądzu, którzy również byli naszymi prelegentami i omawiali najistotniejsze z punktu widzenia przedsiębiorców sprawy i najnowsze zmiany w obowiązujących przepisach:

• Pani Maria Kur oraz Pani Iwona Właśniewska z Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Grudziądzu omówiły nowe zasady rozliczeń składek od 1 stycznia 2018 r. (e-składki) oraz zasady korzystania z ulg w spłacie należności ;
  • Pan Tomasz Mormul oraz Pan Maciej Kastner z Urzędu Skarbowego w Grudziądzu przedstawili prezentację o wierzytelnościach w podatkach dochodowych oraz w podatku od towarów i usług, a także o uszczelnianiu systemu podatkowego ;
  • Pan Major Krzysztof Kikulski z Zakładu Karnego Nr 1 w Grudziądzu oraz Pani Karolina Spichalska z Zakładu Karnego Nr 2 w Grudziądzu omówili zasady odpłatnego i nieodpłatnego zatrudniania osób skazanych ;
  • Pani Katarzyna Kopystecka z Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu przyswoiła uczestnikom wiedzę z zakresu funduszy unijnych i innych form wsparcia dla przedsiębiorców i pracodawców.

Duża dawka wiedzy to jednak nie wszystko co zostało przygotowane na konferencję. Po zakończeniu wszystkich prelekcji przedsiębiorcy mogli skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów, wymienić doświadczenia z innymi przedsiębiorcami oraz z przedstawicielami samorządu. Ponadto mogli bezpłatnie sprawdzić własną firmę w bazie KRD BIG S.A., jak również zarejestrować się w systemie PUE-ZUS. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat uczestnictwa w konferencji.

Data dodania 30.10.2017