wtorek, 23 kwietnia 2024

Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Zakończenie projektu „Gmina Grudziądz pomaga maluchom”

Do 30 września 2017 r. Gmina Grudziądz realizowała  projekt „Gmina Grudziądz pomaga maluchom”. Celem projektu było umożliwienie godzenia życia prywatnego z zawodowym rodzicom dzieci w wieku do lat 3 poprzez zapewnienie opieki dziennego opiekuna i przeszkolenie  na dziennych opiekunów  3 osób.
W projekcie wzięło udział 13 dzieci w wieku do lat 3 i ich rodzice, którym skorzystanie z usług dziennego opiekuna umożliwiło powrót na rynek pracy lub aktywne jej poszukiwanie.
Grupę docelową odbiorców projektu stanowiło 13 mieszkańców Gminy Grudziądz wyłączonych z rynku pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem w wieku do lat 3.
W chwili zakończenia projektu 90 % uczestników powróciło na rynek pracy tj. powróciło lub podjęło zatrudnienie.
Ze środków  projektu zostały przeszkolone na dziennego opiekuna 3 osoby, które następnie podjęły zlecenie i podpisały umowę z Gminą Grudziądz na pełnienie usług dziennego opiekuna.
Dzienni opiekunowie sprawowali opiekę nad dziećmi od 3 października 2016 r. do 30 września 2017 r. nad maksymalnie 5 dzieci w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do lat 3 we własnych mieszkaniach, które zostały doposażone ze środków finansowych pochodzących z projektu. Dla dzieci zakupiono m.in. łóżeczka, leżaczki, pościel, pieluszki, dywany, środki do pielęgnacji, zabawki oraz sprzęty niezbędne do opieki. Rodzice do 30 września 2017 r. nie ponosili kosztów związanych z zapewnieniem opieki nad dziećmi do lat 3 oraz ich wyżywieniem.
i rodzinnego w ramach Osi priorytetowej 8 Aktywni na rynku pracy. Gmina Grudziądz otrzymała dofinansowanie w wysokości 222 382.05 zł na realizację powyższego  zadania.
Od października 2017 r. Gmina Grudziądz w ramach zachowania trwałości projektu, przez dwa lata będzie realizowała zadanie pod tą samą nazwą. Na ten cel Gmina przeznaczyła kwotę 241 012,80 zł.
We wrześniu w drodze konkursu zostali wyłonieni trzej dzienni opiekunowie: dwoje
w Wałdowie Szlacheckim oraz jeden w Dusocinie. Wybrano te lokalizacje ze względu na zainteresowanie tą formą opieki w/w miejscowościach.
Dzienny opiekun to osoba, która:
  •  posiada kwalifikacje lub kompetencje do sprawowania opieki,
  • podlega obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym (zgodnie z ustawą z dnia
    5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi),
  •  sprawuje opiekę nad dziećmi w lokalu mieszkalnym zweryfikowanym pod kątem przydatności i bezpieczeństwa,
  • zapewnia dziecku opiekę w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych,
  •  sprawuje opiekę przez 5 dni w tygodniu.
Dlaczego warto skorzystać z opieki u dziennego opiekuna?
  • Dzienny opiekun jest alternatywą wobec instytucjonalnej (np. żłobków) formą opieki nad dziećmi do lat 3,
  • możliwość powierzenia dziecka pod opiekę wykwalifikowanego Dziennego opiekuna nawet do 10 godzin dziennie,
  • kameralna forma sprawowania opieki nad dziećmi (do 5 dzieci pod opieką Dziennego opiekuna),
  • relatywnie niskie koszty związane z opieką przez Dziennego opiekuna,
  •  bieżący monitoring opieki nad dziećmi przez pracowników Urzędu Gminy.

Data dodania 02.10.2017